Před první návštěvou
Co vzít s sebou na úvodní konzultaci?
- Lékařské zprávy týkající se aktuálního problému
- Oblíbené pamlsky Vašeho zvířete
*U zvířat s potravní alergií/dietou přineste jeho granule - Pohodlné oblečení (přezůvky k půjčení na místě)
- Videa ze začátku potíží
- Seznam léků, které Vaše zvíře aktuálně užívá
- U kousajících pejsků vemte s sebou náhubek (v rámci vyšetření dělám pár nepříjemných hmatů)
Co dělat/nedělat před cvičením?
- Nekrmte min. 2 hod před cvičením
- Pejska vyvenčete
- V den návštěvy se vyvarujte dlouhým procházkám, tréninkům.
Dá se platit kartou?
Ano, kartou lze platit vždy, tzn. i v případě výjezdu k Vám domů.
Kolik sezení budeme muset absolvovat?
To je velmi těžké odhadnout. Záleží, jestli přicházíte s konkrétním problémem (například dysplazie kyčlí), na závažnosti problému (bolest zad vs. úplné ochrnutí končetin), či zda přicházíte na prevenci. Obecně mohu říci, že pokud máte relativně zdravého psa, či jen mírné potíže, a přejete si vymyslet ,,udržovací plán na doma“, trvá průměrně 3-5 návštěv, než se naučíte dostatečné množství cviků a vypilujete jejich provedení. Naopak psy ochrnuté je třeba kontrolovat často (i několikrát do týdne). Četnost návštěv vždy určujeme společně dle Vašich možností.
Máme naplánovanou chirurgii, kdy se máme objednat?
Pokud máte naplánovaný ortopedický chirurgický zákrok (ruptura předního zkříženého vazu v koleni, resekce hlavice femuru apod.), doporučuji seznámit se s fyzioterapií ještě před chirurgií. Proč? Po chirurgii je toho na Vás i na psa hodně, seznamovat ho s fyzioterapií až po chirurgii pro něj může být stresující.
Společně se seznámíme – Vy a já, já a pes, připravím Vás na klidový režim po chirurgii, naučíme se domácí pooperační péči, ukážeme si jednoduchá bezpečná cvičení, případně se vrhneme do zlepšování kondice. Platí totiž – čím lepší kondice před chirurgií, tím rychlejší rekonvalescence!

Po návštěvě
Pes si šel po návštěvě hned lehnout, je to v pořádku?
Ano, pes si po cvičení zaslouží odpočinek, může být unavený i další den dva. Do cca dvou dnů by však měla únava zmizet.

Nevím, zda je pro mého psa fyzioterapie vhodná
Můj pes je gaučák, neumí nic, neposlouchá.
To vůbec nevadí. Vaše zvíře nemusí umět žádné povely – ani sedni, ani k noze – opravdu nic. Cvičení dávkujeme postupně, pejska navádíme hlavně pomocí pamlsků. Postupně hledáme, co zrovna na toho Vašeho miláčka platí. Buďte bez obav, zvládne to každý gaučák. A ještě se u toho skvěle nadlábne!
Můj pes má nařízen klidový režim, smí na fyzio?
Striktní klidový režim a kontrolovaná fyzioterapie se nevylučuje, naopak se navzájem doplňují. Se psem na klidovém režimu děláme jen bezpečné a kontrolované cvičení, navíc mu pasivními technikami pomáháme od bolesti a udržujeme rozsah pohybu v kloubech.
Můj pes je starý a bolavý, má cvičení s ním cenu?
Naopak je kontrolované cvičení pro psí seniory velmi vhodné!
Obtížnost cviků upravuji na míru každému pacientovi a průběžně ji upravuji dle aktuálního stavu. Pravidelný pohyb je něco, co Vašemu psímu starouškovi dokáže účinně pomoci od bolesti, a výrazně zlepšit kvalitu života.
S většinou psích stařečků můžeme začít cvičit rovnou, ale velmi bolavé psy byste nejprve měli nechat vyšetřit u svého veterináře. Někdy je dokonce potřeba si trochu pomoci léky od bolesti.
Jaký pes nepatří na fyzio?
- Březí feny, feny čerstvě po porodu
- Pes s horečkou, či jiným infekčním onemocněním
- Pes bezprostředně po úrazu
- Pes vyčerpaný, apatický
- Výrazně bolestiví psi (nejprve navštivte svého veterináře)
Smí na fyzioterapii hárající feny?
To velmi záleží případ od případu, vždy mi však hárání Vaší feny dopředu nahlašte, ve většině případů počkáme s cvičením do ukončení hárání.
